Bez kategorii

Wynajem mieszkania krok po kroku

Kiedy podejmiemy decyzję o tym aby wynająć mieszkanie, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pomogą nam w zabezpieczeniu swoich interesów. Ponadto wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu czynności, dzięki którym cała procedura przebiegnie dużo sprawniej.

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, gdzie należy szukać ofert najmu. Otóż przede wszystkim najczęstszym miejscem poszukiwań jest obecnie Internet. Ze względu na bogactwo różnorodnych stron z ogłoszeniami i łatwość w dostępie do nich okazuje się, że to właśnie za jego pośrednictwem najczęściej dochodzi do transakcji. W Internecie mamy możliwość trafienia zarówno na oferty wystawiane bezpośrednio przez właścicieli mieszkań, jak i specjalistów od zarządzania wynajmem mieszkań. Podjęcie współpracy zarówno z jednymi, jak i drugimi ma swoje plusy i minusy, dlatego warto zastanowić się dobrze nad tym, co dla nas jest najważniejsze i najbardziej dogodne.

Jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem możesz je oddać do zarządzania profesjonalnej firmie jaką jest Billberry Apartments.

Kiedy już przejrzymy kilka ofert, kolejnym etapem jest kontakt z osobami, które wystawiły ogłoszenie i umówienia się na oglądanie mieszkań. Jeżeli któreś przypadnie nam do gustu i warunki płacowe również nie będą powodowały większych zastrzeżeń, kolejnym etapem będzie podpisanie umowy. Jak się okazuje bardzo częstym zjawiskiem jest niechęć do podpisywania umowy najmu przez właściciela mieszkania. Wynika to przede wszystkim z faktu nałożenia na niego obowiązków podatkowych, czego wiele osób woli zdecydowanie unikać. Oczywiście to od nas zależy, czy zgodzimy się wprowadzić bez podpisywania umowy, jednak może to nie być do końca bezpieczne. Przede wszystkim chodzi o prawa i obowiązki wynikające z umowy zarówno pod względami finansowymi, jak i ogólnego egzystowania w mieszkaniu. Bez posiadania dowodu na to, że zawarliśmy umowę możemy tak naprawdę spotkać się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, których w żaden sposób nie będziemy mogli skierować do właściwych instytucji.

Najem mieszkania przez pośrednika jest dużo bezpieczniejszy. Przede wszystkim chodzi o fakt podpisania umowy. Ponadto wraz z nią otrzymujemy wiele korzyści, jak choćby załatwianie za nas wszelkich formalności przez pośrednika, opłacanie rachunków, zajmowanie się naprawami czy załatwianie spraw ze spółdzielnią. Koszt takiego najmu jest trochę wyższy, jednak korzyści z niego płynące znaczne. Kontynuując, jeżeli podpiszemy umowę najmu, wówczas zobowiązani jesteśmy do opłacenia kaucji, a następnie otrzymujemy klucze i możemy rozpocząć proces przeprowadzki i urządzania się w nowym miejscu.