Bez kategorii

Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT – o co w tym wszystkim chodzi?

Przelewy międzynarodowe – lub zagraniczne – to produkty, z których większość z nas korzysta raczej rzadko. Niemniej jednak warto wiedzieć o nich coś więcej ponad to, że istnieją. Czytając o tego typu transakcjach, nie sposób jest nie natknąć się na takie akronimy jak SEPA czy SWIFT. Co oznaczają te tajemnicze skrótowce? Tego dowiecie się poniżej!

Czym są przelewy zagraniczne?

Tego rodzaju przelewy to transakcje, których rezultatem jest przekazanie pewnej puli pieniędzy na rachunek, który prowadzony jest w obcej walucie. Przelewem międzynarodowym będzie więc na przykład przelanie pieniędzy z konta „złotówkowego” na walutowe (którego domyślnym środkiem płatniczym są franki szwajcarskie czy dolary kanadyjskie) lub po prostu zlecenie takiego przekazu pieniężnego.

Rodzaje przelewów międzynarodowych

W ofercie instytucji finansowych dostępne są dwa rodzaje przelewów zagranicznych: SEPA oraz SWIFT. Te tajemnicze nazwy z pewnością nie wskazują na nic konkretnego i między innymi z tego powodu warto przyjrzeć się obu terminom bliżej. Jak się bowiem okazuje, różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami transakcji są bardzo istotne i warto o nich wiedzieć.

Transakcje typu SEPA

SEPA, którego rozwinięcie brzmi: Single Euro Payment Area to rodzaj przelewu zagranicznego, ograniczonego geograficznie – granicami naszego kontynentu.  Transakcji można dokonywać na rachunki prowadzone wyłącznie w walucie Euro w bankach na terenie Unii Europejskiej oraz kilku państw nieczłonkowskich.

Jeśli na konto odbiorcy ma trafić określona ilość euro, wybór SEPA będzie najlepszym wyborem z kilku powodów. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • niższy koszt w porównaniu z innymi rozwiązaniami,
  • szybszy standardowy czas realizacji (D+1).

 

Przelewy typu SWIFT

SWIFT (Social of Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to typ transakcji międzynarodowej, która funkcjonuje na rynku od lat 70. ubiegłego wieku. Korzystanie z systemu SWIFT pozwala dokonywać przelewów na prawie dowolny rachunek bankowy na świecie. Jest to jednak obarczone znacznie wyższą opłatą (nawet 250 zł!) oraz dłuższym standardowym czasem realizacji (D+3).

Ten typ przelewów zagranicznych można jednak przyspieszyć za dodatkową opłatą. Jeśli natomiast chodzi o podział kosztów, to można wybrać dowolny model: obciążający nadawcę, przenoszący obowiązek na odbiorcę lub dzielący koszty pomiędzy obiema stronami.

Podsumowanie

SWIFT i SEPA różnią się między sobą w kilku kluczowych aspektach. Wybór odpowiedniego rodzaju przelewu międzynarodowego zawsze powinien zostać poprzedzony określeniem celów transakcji i własnych preferencji.

 

Więcej informacji o przelewach zagranicznych znajdziemy na https://www.dobrykantor.pl/przelewy-zagraniczne.html