Bez kategorii

Praca w logistyce i transporcie – studia czy charakter?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że logistyka jest branżą wymagającą, w której podstawę stanowi silny charakter i zdolności szczegółowego planowania. Wielu młodych ludzi planujących związać z nią swoje życie zastanawia się natomiast, czy warto będzie swoje przyszłe doświadczenie poprzeć dokumentem ukończenia uczelni wyższej. Jak sprawa wygląda w praktyce?

Wszechstronność w logistyce

Logistyka to branża wielozadaniowa, która wymaga posiadania szeregu rozmaitych cech i umiejętności. Do podstawowych wymagań, które stawiają pracodawcy poszukujący nowych pracowników, należą między innymi:

  • Doświadczenie (doskonałym sposobem na jego zdobycie są staże zawodowe czy praktyki),
  • Znajomość języków obcych (zwłaszcza tych należących do naszych bezpośrednich sąsiadów – niemieckiego, rosyjskiego, czy czeskiego; mile widziany jest też język angielski),
  • Umiejętność myślenia logicznego i analitycznego,
  • Umiejętność komunikacji i współpracy z klientem, a także pracy w zespole.

Wszystkie te cechy kandydata mają swoje uzasadnienie –  szczegółowe zaplanowanie wszystkich działań związanych z transportem i spedycją to nie lada wyzwanie.

Czy muszę ukończyć studia, by pracować w branży?

Przeglądając różne oferty pracy z branży TSL (transport, spedycja, logistyka), wymagania mówiące o konieczności posiadania wykształcenia wyższego związanego z tą dziedziną spotyka się stosunkowo rzadko. W większości przypadków, pracodawcy stawiają przede wszystkim na poprzednie doświadczenie zawodowe w branży, znajomość języków obcych, a także umiejętności miękkie.

Ciężarówka na trasie, w tle piękne góry

Nie oznacza to bynajmniej, że studiów na kierunku związanym z transportem nie jest warto ukończyć. W zdecydowanej większości ogłoszeń dotyczących rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla, jest to jeden z podstawowych warunków, które spełniać musza kandydaci na wakat.

Studia to także doskonały sposób na zapoznanie się branżą i samodzielne próby opracowań mniejszych projektów, wykonywanych chociażby w ramach zaliczenia przedmiotu. Przykładanie się do nauki w znacznym stopniu ułatwi także proces wdrażania do nowego stanowiska.

Gdzie mogę pracować po studiach logistycznych?

Na uczelniach wyższych w Polsce, najpowszechniejszym kierunkiem związanym z branżą TSL jest tzw. Transport i Logistyka. Studia tego typu powinny przygotować absolwenta do pracy na przykład jako: dysponent, koordynator transportu, specjalista ds. transportu lub ds. logistyki, czy spedytor. Zazwyczaj zatrudnienie na większości z tych stanowisk znaleźć można w firmach transportowych (np. lokalnych, oferujących transport z Gdańska – takich jak BIT Logistics).

Kontenery w transporcie na statku

Czy warto pracować w branży TSL?

Praca w branży TSL to praca jednocześnie pełna wyzwań, jak i pełna stresu. Podejmując się zatrudnienia na stanowisku związanym z logistyką i transportem z pewnością nie będziesz się nudzić, a w dodatku możesz także liczyć na zarobki powyżej średniej krajowej.