Bez kategorii

Jednoosobowa działalność a księgowość

Księgowość to nieodłączna część każdego rodzaju działalności gospodarczej. Sprawa jednak komplikuje się, gdy nie jesteśmy typową rozbudowaną firmą, a stanowimy jednoosobowe przedsiębiorstwo. Jak wówczas poradzić sobie z księgowością? Czy angażowanie i płacenie profesjonalnemu księgowemu ma wtedy sens?

Mała jednoosobowa działalność gospodarcza rządzi się swoimi prawami. Również w księgowości. Przychody oraz wydatki nie są aż tak duże, by stanowiły skomplikowany problem wymagający zatrudnienia sztabu ludzi. A jednak niektórzy jednoosobowi przedsiębiorcy i tak podejmują współpracę z księgowym albo z biurem rachunkowym, płacąc przy tym co miesiąc spore sumy pieniędzy.

Można tego jednak uniknąć i prowadząc tak małą firmę – zajmować się swoją księgowością samodzielnie. W dobie komputerów i Internetu takie rozwiązania niosą programu do prowadzenia samodzielnej księgowości online – w tym rewolucyjne narzędzie Taxomatic.

Taxomatic – co zawiera dla Ciebie?

Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, na pewno docenisz pakiet, jaki oferuje program Taxomatic. Jego twórcy postanowili postawić na kompleksowość oferowanych usług. Dlatego właśnie w interfejsie narzędzia znajdziemy zarówno opcje podstawowe jak i rozszerzone, których zadaniem jest ułatwić Ci pracę oraz pomóc zaoszczędzić czas.

Poprzez Taxomatic zarówno wystawimy fakturę, jak i dodamy do chmury skany z wystawionego już dokumentu. Narzędzie pozwoli nam również założyć i prowadzić elektroniczną księgę przychodów i rozchodów, kontrolować nasze przychody i wydatki, generować druki skarbowe oraz różnego rodzaju deklaracje, prowadzić rozliczenia VAT, zarządzać magazynem (jeśli takowy posiadamy), tworzyć bazy danych klientów oraz usług jakie pełnimy, generować Jednolity Plik Kontrolny, a także liczne analizy budżetowe oraz raporty z naszych działań.

Taxomatic – czy jest opłacalny?

Na rynku programów do księgowania online znajdziemy wiele narzędzi różnego rodzaju. Ich ceny również są różne. Taxomatic natomiast wykazuje się jednym z najlepszych (o ile nie najlepszym) współczynnikiem jakości do ceny. Za wysoką jakość Taxomatic zapłacimy niewiele. Miesięczny pakiet MINI kosztuje bowiem tylko około 6 złotych brutto. Nieco większy pakiet LITE to wydatek rzędu około 27 złotych brutto miesięcznie, natomiast pakiet MAX (który jest najdroższy i zawiera opcje premium) będzie nas kosztował jedyne niecałe 130 złotych miesięcznie. W perspektywie współpracy z księgowym lub biurem rachunkowym są to kwoty bardzo małe.