Bez kategorii

Jak zacząć grać na giełdzie?

Stosunkowo niedawno, gra na giełdzie mogła się wydawać tajemniczą wiedzą, dostępną tylko dla wybranych. Dzisiaj wcale nie musimy być maklerem, aby skutecznie zarabiać na obrocie papierami wartościowymi. Jeżeli jesteśmy osobą systematyczną, skrupulatną i przede wszystkim wiemy, jak szybko kalkulować co się opłaca, a co niekoniecznie – powinniście spróbować swoich sił na jednej z giełd!

Wiedza to klucz

Na samym początku, warto zapoznać się z tym, jak działa instytucja zwana giełdą, gdyż najczęstszymi błędami podejmowanymi przez początkujących jest przysłowiowy skok na główkę. Zanim zaczniemy robić cokolwiek, warto wiedzieć o podstawach obrotu akcjami. Absolutnym minimum są terminy taka jak hossa, bessa, koniunktura, zasady kupna i sprzedaży akcji, ich rodzaje oraz wielu innych kwestiach. Możemy to robić zarówno przy pomocy książek, jak i różnych serwisów biznesowych.

 

Poszukiwania i śledzenia

Każdy początkujący inwestor poświęca kilka godzin swojego czasu na co dzień na poznawanie poszczególnych spółek giełdowych i orientację na to, jakie wiadomości mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na koszt akcji. Najłatwiej taką wiedzę uzyskać poprzez analizę informacji z giełdy i opinie analityków. Ich pomoc może często dać nam wskazówki dotyczące gwałtownych zniżek czy wzrostów kursów i ewentualnie – potencjalne scenariusze na przyszłość.

Rachunek inwestycyjny

Ostatnim krokiem, jaki musimy podjąć w celu rozpoczęcia naszych działań na giełdzie, jest założenie rachunku inwestycyjnego. Jest to konto, na którym zapisywane będą informacje o naszych transakcjach i posiadanych akcjach. Dzięki temu samodzielnie będziemy mogli handlować papierami wartościowymi.

Podsumowanie

Granie na giełdzie to niemalże niekończąca się nauka – zwłaszcza ta na własnych błędach. Jeżeli coś nam nie wyjdzie, należy przeanalizować powody porażki i korektę naszych działań w przyszłości. Gdy wyciągniemy odpowiednie wnioski z poniesionej straty i połączymy je z chłodnym spojrzeniem na to, co dzieje się na rynku – mamy pewność, że następnym razem będzie już tylko lepiej!