Bez kategorii

Czy masz predyspozycje do założenia firmy?

Biznes kusi wielu ludzi, ale nie każdy się do niego nadaje. Okazuje się, że nie wszyscy są gotowi na to, by zmierzysz się z ciężarem posiadania własnej firmy. Czym trzeba się cechować, by mieć szansę się rozwinąć i przetrwać?

Własna firma to marzenie wielu osób. Jednak nie każda z nich może to zrobić. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie finansowe (choć te niezmiennie stoją na pierwszym miejscu). Mamy głównie na myśli czynniki pozamaterialne, których brak poskutkuje porażką.

Doświadczenie i umiejętności

Jeśli decydujesz się na otwarcie własnego biznesu, musisz być naprawdę dobry w dziedzinie, w której chcesz konkurować z innymi. Najlepiej jest przepracować kilka lat na danym stanowisku, ucząc się niejako rynku i środowiska pracy. Doświadczenia nie da się kupić, można je zdobyć tak samo jak umiejętności. Ktoś, kto sam nie potrafi gotować, nie powinien brać się za otwieranie restauracji. Może bowiem strzelić sobie w stopę.

Zaangażowanie nie tylko na starcie

Często bywa tak, że świeżo upieczonym przedsiębiorcom po dwóch, trzech miesiącach opuszcza zapał, z jakim zaczynali swój biznes. Tak szybkie wypalenie jest dowodem na słomiany ogień, z jakim rzucili się na rynek ci przedsiębiorcy.

Ważnym jest, aby owego zaangażowania nie zatracić. Trzeba cały czas chcieć tak samo, a może i nawet coraz mocniej, jeśli chce się utrzymać firmę w ryzach i poprowadzić ku sukcesowi.

Wiara w to, co się robi

Wiele pomysłów na dobry biznes spaliło na panewce ze względu na brak wiary w siebie ich autorów. Ciebie – jeśli chcesz założyć firmę – nie może to dotknąć. Musisz ufać swojej intuicji (oczywiście zachowując zdrowy rozsądek) i nie dać się stłamsić negatywnym myślom i strachowi. Dopiero wtedy będziesz w stanie efektywnie pracować.

Zaplecze finansowe

Wątku ekonomicznego niestety nie da się w tym zestawieniu pominąć. Jest on bardzo ważny i zasługuje na swoje miejsce w tej puli. Nie można rzucać się na głęboką wodę biznesu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zawsze trzeba mieć świadomość, że coś może nie wypalić, nie pójść po naszej myśli, a my będziemy musieli dołożyć do biznesu. Dopóki nie osiągniemy stabilności finansowej i pełnej niezależności – nie powinniśmy zaczynać przygody z firmą. Możemy bowiem przysporzyć sobie tylko długów.